Svatební trendy a novinky


Mezi svatební šaty převládají šaty krátké či extravagantní, protože stále více dívek a žen se chce nějakým způsobem odlišit.

Každá svatba i nevěsta je originální a vyjímečná ..

V kolekci svatební obuvi převládají střevíčky na podpatcích, zdobené flitry a kamínky.Líbivé jsou i otevřené špičky. Opět se objevují i svatební kozačky, a to i s kulatou i špičatou špičkou.

Lze říci,že trendy se dotýkají i svatebních dortů.
Módní jsou jednodušší designy a novinkou je občasné prosazování černé barvy v detailech zdobení.
Jedničkou a zároveň novinkou svatebních dortů se stal  tzv. CHYTRÝ dort. 

Jedná se o dort složený z mini-dortíčků o průměru 6cm, které jsou v patrech naskládány nad sebou. Na vrcholku je posazený malý dortík, který je určen k tradičnímu krájení svatebního dortu rukou společnou. Díky malým dortíčkům ze kterých je dort složen, odpadá nepříjemná povinost nakrájet dort kousek po kousku. 
Jednoduše dortíčky porozdáváte svým svatebním hostům.
















Venkovní obřady zůstávají i nadále trendem.

Svatba venku je  jiná, zábavná, osvobozující..
NOVINKA - EKO SVATBY
 Tento trend byl žhavou novinkou již roku 2010. Pokud si myslíte, že pojem EKO není pro svatbu vhodný, nebo ubírá na originalitě a eleganci, nenechte se mást předsudky.Jde o dodržování nejrůznějších ekologických pravidel, která nezatěžují peněženku a šetří přírodu. Kromě praktiky má EKO styl i přínos po estetické stránce.     ručně psané pozvánky na recyklovaném papíře    hostina v sadu či zahradě spojená i s obřadem    nevěsta a ženich, kteří přijedou na kole    svatební kytice s polních květin

I přes to se dá EKO styl udělat elegantní a originální.


Svatby v zimě jsou méně oblíbené, ikdyž mají  své kouzlo a jsou originální a romantické. Vzpomeňme si na  Popelku, ta  se také vdávala v zimě. Mají svá pro i proti..

Sněhové vločky, jiskřivý bílý sníh, kousek zelené větvičky s borovou šiškou.... to jsou výstižné motivy pro zimní svatbu..


Při výběru míst pro svatební hostinu se zkuste podívat po restauraci, nebo místě kde budou mít krb, řeknete si k čemu krb, je to hloupost, proč? ...protože otevřený oheň zaručí útulnou a rodinnou atmosféru.

Naopak se vyhněte místům, kde mají prosklené stěny. Zasněžený výhled při svatebním obědě je lákavý, ale také je možné, že butete mít svatební výhled do šedivé mokré krajiny, což může působit i depresivně.

S ohledem na zimní počasí a i možný silný mráz, vybírejte i obřadní místo, pokud ho chcete mít jinde než je svatební hostina. V kamenném studeném kostele by vám asi nebylo příjemně.


Oblíbenou a perfektní barvou pro zimní svatbu je zelená a červená, která vystihuje vánoční náladu a kontrastuje se sněhem, který je všude kolem.

Chcete-li, aby vaše svatba působila luxusním a přitažlivým dojmem tou pravou barvou pro výzdobu budou stříbřitě lesklé a křišťálové prvky. Výzdoba stolu by měla být bohatá s akcenty v bílé a stříbrné barvě.


Zajímavou  až excentrickou může být výzdoba s černým základem, kde bílou a stříbrnou využijeme jen v detailech. Na stolech i v místnosti by měli být rozmístěny svíce, protože zářivě plápolající plamínky působí romanticky a teple.

už jen vybrat volný termín a hurá do toho..



Svatební den je odpradávna dnem magickým.

Měl by se stát malou slavností, kterou si budou novomanželé připomínat celý svůj život. Není proto divu, že je opředen mnoha tradičními zvyky a rituály. Mnohé z nich nemají racionální podklad, přesto patří i k dnešním radostným oslavám vzniku nového manželství.

ZKOUŠKA  ŽENICHA
Ještě než ženich vstoupil do nevěstina domu, byl podroben nenápadné zkoušce. Na prahu na něj čekala láhev vína a špalek se sekyrou. Jestliže popadl první sekyru, bylo to dobré znamení, že z něj bude dobrý hospodář. Ale zalíbila-li se mu první láhev vína - ojoj - bude z něj opilec! 

 
ZKOUŠKA  NEVĚSTY
Ani nevěsta nebyla ušetřena malého prověření svých schopností. Před prvním vkročením do ženichova domu měla připravenou v rohu metlu. A jak hbitě se s ní otáčela, taková z ní byla hospodyně.

 
LOUČENÍ SE SVOBODOU 
V tradičním pojetí probíhalo tak, že se v předvečer svatby v ženichově a nevěstině domě sešli svobodní přátelé a vrstevníci snoubenců, kteří připravovali výzdobu na svatební den, zejména zdobili svatební májky. Přitom se notně popíjelo, zpívalo, tančilo a veselilo.
Loučení se svobodou se těší velké oblibě i dnes. Jde však již o výlučně "chlapskou" záležitost, kdy se ženich spolu se svými kamarády několik dnů před svatbou loučí se svobodou, což se též řádně zapíjí. V tom zůstala tradice nezměněna.

KRMENÍ POLÉVKOU
Společné pojídání polévky novomanželi z jednoho talíře na svatební hostině by mělo  symbolizovat jejich spolupráci. Druhý význam, který je snad ještě podstatnější, je symbol onoho společného rodinného krajíce, z něhož je nutno si brát a dávat rovným dílem. Právě pro tuto ušlechtilou symboliku je uvedený svatební zvyk dodnes velmi rozšířen.

 
ZASYPÁVÁNÍ RÝŽÍ
Aby bylo novomanželům dopřáno hojně potomků, jsou zasypáni po obřadu rýží, v některých oblastech také konfetami, oříšky nebo rozinkami, někdy i bonbony. Stejný význam má i jiný zvyk: během svatební hostiny je nevěstě posazeno na klín malé dítě.

ROZBÍJENÍ TALÍŘŮ
Tento zvyk měl kořeny hned ve dvou pověrách: že střepy přinášejí štěstí a že společným zametáním novomanželé prokáží vůli spolupracovat a jejich manželství pak bude harmonické. Rozbíjení talířů je vděčnou součástí svatebních zvyklostí dodnes.

DRUŽIČKY
Jsou ještě svobodné dívky, které doprovázejí nevěstu do kostela. I tento zvyk měl svůj význam: duchové, kteří chtějí nevěstě uškodit, si ji mají splést s některou z družiček. Aby se to podařilo, musí mít družičky na sobě šaty velmi podobné nevěstiným.

ÚNOS NEVĚSTY
Symbolizuje dívčino odloučení od rodičů a přechod k novému životnímu společenství. V pokročilé hodině, kdy se už hostina schyluje ke konci unesou přátelé novomanželů nevěstu. Pokud ji ženich nenajde, musí zaplatit výkupné.

PŘENÁŠENÍ PŘES PRÁH
Proč přenáší ženich nevěstu přes práh jejich společného domova?
Prý proto, aby přelstil zlé duchy, kteří číhají pod prahem a hlídají dům. Jiným významem je symbolický začátek nového života.

Žádné komentáře:

Okomentovat